Sposoby spędzania wolnego czasu

Jesteś tutaj: » Strona główna » Dramaty

Dramaty

Produkty od 101 do 120 z 547

Elegia (Elegy)

Elegia (Elegy)

Cieszący się dużym autorytetem charyzmatyczny wykładowca i krytyk David Kepesh (Ben Kingsley), wielbiciel kobiet i "uszczęśliwiającego seksu", szczyci się kolejnymi miłosnymi podbojami wśród swoich studentek, jednak jak ognia unika bliskości emocjonalnej. Gdy na jego zajęciach pojawia się zjawiskowa piękna Kubanka Consuela Castillo (Penelope Cruz), profesor natychmiast wyrusza na łowy. Dziewczyna jest dla niego ucieleśnieniem fizycznego ideału, jednak przy bliższym poznaniu okazuje się również dojrzałą, świadomą swoich pragnień kobietą. Pełna erotyzmu fascynacja przeradza się w niebezpieczną obsesję... dodatki: menu główne, wybór scen, ustawienia, pop-up menu więcej »
Dodano: 17.03.2010

Świetliki w Ogrodzie (Fireflies In The Garden)

Świetliki w Ogrodzie (Fireflies In The Garden)

Michael Weacher (Ryan Reynolds) od dziecka nie może poradzić sobie z trudną relacją z ojcem. Planuje uporać się ze wspomnieniami, pisząc brutalnie szczerą książkę o swoim dzieciństwie, zdominowanym przez twarde rządy despotycznej głowy rodziny, Charliego (Willem Dafoe). Jako chłopiec Michael buntował się przeciwko dziwnym zasadom stosowanym przez ojca, samemu zachowując się również w dziwny, nieracjonalny sposób. Także jego matka, Jane (Julia Roberts) źle znosiła system nakazów i zakazów narzucanych przez męża, dochodziło więc na tym tle do częstych konfliktów. Już jako dorosły mężczyzna Michael nie widzi szans na odbudowanie więzi czy jakiegokolwiek porozumienia z ojcem. Jednak kiedy tuż przed rodzinnym spotkaniem dochodzi do niespodziewanej tragedii, okazuje się, że nie wszystko jest czarne lub białe... dodatki: menu główne, wybór scen, zapowiedzi, zwiastun więcej »
Dodano: 17.03.2010

Zgon na pogrzebie (Death at a Funeral)

Zgon na pogrzebie (Death at a Funeral)

Rodzina Daniela spotyka się na pogrzebie jego ojca. Daniel usiłuje odbudować swój nadwątlony związek małżeński z Jane. Nie ułatwi mu tego przybycie z Nowego Jorku jego brata Roberta, słynnego pisarza - m.in. dlatego, że Daniel też jest pisarzem, z tym, że od dawna nie może ukończyć swej książki. Kuzynka Daniela, Martha, z nowym narzeczonym Simonem, bardzo chcą zrobić dobre wrażenie na ojcu dziewczyny. Ale zadanie to jest mocno utrudnione, bo Simon przypadkowo zażywa LSD. W dodatku na pogrzebie pojawia się zagadkowy, nieproszony gość z Ameryki, Peter, który zna pewien pilnie strzeżony rodzinny sekret... więcej »
Dodano: 17.03.2010

33 sceny z życia

33 sceny z życia

Jeden rok z życia 33-letniej Julii, który w jej dotychczasowym życiu zmienia wszystko, co do tej pory uważała za pewne. Po śmierci rodziców rodzina rozpierzcha się i dziewczyna zostaje sama. Jedyną osobą, która przy niej zostaje, jest jej stary przyjaciel i współpracownik, 45-letni Adrian. Film zdobył na 33. FPFF w Gdyni aż sześć nagród oraz Srebrnego Lamparta na 61. Międzynarodowym festiwali filmowym w Locarno. Dodatkowo otrzymał statuetkę za najlepszy film podczas 11. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2009. Reżyseria: Małgorzata Szumowska. więcej »
Dodano: 17.03.2010

Kalina czerwona

Kalina czerwona

Ostatni i najlepszy film z wyreżyserowanych przez Wasilija szukszyna, który zmarł dwa lata po jego ukończeniu. Poruszająca opowieść o cenie, jaką płaci się za niewierność. Niewierność wobec ziemi, domu i miejsca człowieka na świecie. Bohater filmu, Jegor Prokudin jest recydywistą. Po wyjściu z obozu pracy, w którym odbywał karę za kradzieże, pierwsze dni wolności spędza na pijaństwie, szukając łatwego zapomnienia. Ponieważ jednak zachował zdolność refleksji nad sobą, nie opuszcza go przejmująca świadomość zagubienia. Szansę rozpoczęcia nowego życia daje jegrowi miłość. Pod wpływem Ludy wraca na wieś, do rodziców i rozpoczyna pracę jako traktorzysta. Kiedy zjawiają się jego dawni przyjaciele, Jegor odmawia udziału w przestępstwie, co okaże się dla niego tragiczne w skutkach.... więcej »
Dodano: 17.03.2010

Klasa (The Class)

Klasa (The Class)

"Klasa", zdobywca Złotej Palmy na tegorocznym MFF w Cannes opowiada historię nietypowych relacji pomiędzy Francois, etatowym nauczycielem, a jego absorbującymi uczniami. Położona w niebezpiecznej dzielnicy szkoła, w której pracuje mężczyzna jest specyficznym ośrodkiem nauki. Panuje tu niepowtarzalny klimat tworzony przez barwną mieszankę różnych osobowości. Francois jest pasjonatem, który lubi i szanuje swoich uczniów. Mężczyzna ma jednak swoje zasady. Nie wszyscy są w stanie je zaakceptować... Zobacz niezwykle poruszający obraz i przekonaj się, dlaczego "Klasa" została wybrana francuskim kandydatem do Oscara. Tego filmu nie można przegapić! więcej »
Dodano: 17.03.2010

O prawo głosu

O prawo głosu

Historia ucieczki Stanisława Mikołajczyka z okupowanej przez sowietów Polski na tle jego losów w ostatnich trzech latach jego działalności politycznej- jako premiera rządu polskiego w Londynie, przywódcy PSL-u i wicepremiera powojennego rządu. W maju 1945 roku, po rozmowach z Churchillem i Andersem, wbrew stanowisku polskiego środowiska emigracyjnego, Mikołajczyk podjął dramatyczną decyzję o powrocie do kraju i kierując się postanowieniami konferencji jałtańskiej przybył do Polski. Wierzył, że nawet w warunkach sowieckiej dominacji są szanse przeciwdziałania jej i zapewnienia ludziom w Polsce odrobiny godności. więcej »
Dodano: 17.03.2010

Wszystko Za Życie (Into the Wild)

Wszystko Za Życie (Into the Wild)

Wspaniała, osobista podróż, która poruszy każdego Wszystko za życie to zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Christophera McCandlessa (Emile Hirsch) urzekający obraz, który poruszył widzów i krytyków na całym świecie. Pewnego dnia, Chris decyduje się porzucić dotychczasowe życie i wyruszyć w drogę. Trafia na Alaskę, gdzie czeka na niego bezwzględna dzika przyroda i przygoda. W pozostałych rolach znakomite kreacje stworzyli William Hurt, Marcia Gay Harden i Vince Vaughn. Autor scenariusza i reżyser Sean Penn w prawdziwie mistrzowski sposób połączył w filmie "piękno, rozrywkę, napięcie i niepowtarzalny klimat" (The Wall Street Journal). więcej »
Dodano: 17.03.2010

Październik

Październik

Film "Październik" jest pierwszą próbą odtworzenia postaci Włodzimierza Lenina na ekranie kinowym. Reżyserzy Sergiej Eisenstein i Grigorij Aleksandrow swoją uwagę zwracali głównie na ruch masowy, a nie konkretnym postaciom. Historycznie- rewolucyjny film, nakręcony z okazji 10-lecia Rewolucji Październikowej. Wydarzenia roku 1917, w wyniku których miały miejsce wybuch statku wojskowego "Aurora" i atak Pałacu Zimowego, zostały odtworzone z maksymalną dokładnością. Jest to ostatnia część kino-epopei (" Staczka", "Pancernik Potiomkin", "Październik") więcej »
Dodano: 17.03.2010

Lenin w Październiku

Lenin w Październiku

W filmie "Lenin w październiku" ukazano nie tylko zdarzenia rewolucji październikowej 1917 roku ale i rolę Lenina w organizacji powstania bolszewików. Z mistrzowską precyzją oddano nastrój niepokoju w Piotrogrodzie i frustrację w kręgach robotników. Obserwujemy potajemne przybycie Lenina na dworzec Piotrogrodu, na który bezpiecznie doprowadza go robotnik i ochroniarz Wasilij. Zaczyna się tajne zebranie komitetu centralnego partii bolszewików, podczas którego rozpoczynają się przygotowania do powstania. więcej »
Dodano: 17.03.2010

Senność

Senność

Nowy film Magdaleny Piekorz, zdobywczyni Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za film "Pręgi". "Senność" to opowieść o ludziach, którym życie zaczęło przeciekać przez palce, którzy zapadli w rodzaj emocjonalnego letargu i choć żyją, nie żyją naprawdę. Znakomity młody pisarz dokonał niewłaściwego wyboru życiowej drogi brnąc w emocjonalna pułapkę, z której nie umie znaleźć wyjścia. Utalentowana aktorka cierpiąca na narkolepsję zamknięta w swym luksusowym domu podejrzewa męża o zdradę. Wreszcie początkujący lekarz nie potrafi wydobyć się spod opiekuńczych skrzydeł rodziców i zacząć żyć na własny rachunek. Zbieg okoliczności sprawia, że drogi tych wszystkich ludzi przecinają się. Każdy pod wpływem impulsu budzi się na nowo do życia, podejmuje kolejną próbę pójścia własną drogą, na której znów może zdarzyć się miłość, nienawiść, zdrada, śmierć... wszystko więcej »
Dodano: 17.03.2010

Mała Moskwa

Mała Moskwa

Jest rok 1967. Jura, pilot i niedoszły kosmonauta, trafia do Legnicy (Małej Moskwy), największego garnizonu wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Towarzyszy mu piękna, młoda żona - Wiera. Zafascynowana polską poezją i muzyką Rosjanka, wygrywa "konkurs przyjaźni", śpiewając w części po polsku "Grande Valse Brillante" Ewy Demarczyk. Wtedy właśnie poznaje polskiego oficera i muzyka - Michała. Początkowo broni się przed obudzonym wówczas uczuciem, w końcu jednak ulega tej wielkiej zakazanej namiętności. Film przenosi nas do świata, w którym w jednym mieście, oddzieleni murami i zakazami żyli Rosjanie i Polacy, którzy mimo strachu i powszechnej inwigilacji kochali, cierpieli i mieli swoje marzenia... Nagrody: - Złote Lwy za najlepszy i najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni więcej »
Dodano: 17.03.2010

Stąd Do Wieczności (Polski Lektor)

Stąd Do Wieczności (Polski Lektor)

Ekranizacja najsłynniejszej obok Cienkiej czerwonej linii powieści Jamesa Jonesa przyniosła Fredowi Zinnemannowi aż osiem Oscarów (w tym te najważniejsze - za najlepszy film, reżyserię i scenariusz). Tymczasem droga do tego, aby film w ogóle powstał była dość wyboista. Wydana w 1951 powieść Stąd do wieczności od razu stała się bestsellerem, ale nakręcenie w najczarniejszych czasach zimnej wojny obrazu stawiającego w mocno wątpliwym świetle morale armii amerykańskiej (mimo ogromnej popularności książki) nie było wcale takie łatwe. Sprawę jeszcze bardziej komplikowały wątki erotyczne, bardzo, jak na tamte czasy, odważne i realistyczne. Ryzyko podjął wreszcie ówczesny szef Columbii - Harry Cohn, który świadom karkołomności przedsięwzięcia osobiście nadzorował przebieg realizacji, ingerując w każdą niemal decyzję Zinnemanna. To jego decyzją było obsadzenie Montgomery'ego Clifta w roli Prewitta i Franka Sinatry jako Maggio. Zinnemannowi udało się natomiast przeforsować kandydaturę Burta Lancastera do roli sierżanta Wardena zamiast proponowanego przez Cohna Gregory Pecka. Gwiazdorską obsadę uzupełniły Deborah Kerr jako Karen i Donna Reed jako Alma. Cohn wymógł też na reżyserze złagodzenie konfliktów wewnątrz armii. W efekcie obraz amerykańskiego wojska w przeddzień japońskiego ataku na Pearl Harbor sporo stracił z powieściowej drapieżności, choć przecież z romansu podoficera z żoną przełożonego, ani związku żołnierza z prostytutką nie można było zrezygnować. Usunięto za to wszelkie sugestie, jakoby klęska w Pearl Harbor spowodowana była demoralizacją oficerów zajętych karierą i prześladowaniem krnąbrnych podwładnych. Wina tradycyjnie została zrzucona na zaskoczenie zdradzieckim atakiem, któremu przeciwstawiono heroizm żołnierzy. Erotyka także została złagodzona, chociaż (niewinna z dzisiejszej perspektywy) scena miłosna na plaży z udziałem Lancastera i Kerr weszła do historii kina. Pomimo jednak tych autocenzuralnych zabiegów, film dość wiernie przeniósł na ekran atmosferę i wymowę prozy Jonesa, ale największą chyba jego zasługą było przekonanie sceptycznej krytyki filmowej, że tzw. szeroka publiczność gotowa jest zaakceptować poważny film na poważny temat. więcej »
Dodano: 17.03.2010

Wygnanie

Wygnanie

Wygnanie: to niesamowite dzieło nowego kina rosyjskiego. Zwiagincew, po swoim debiucie (niezwykły Powrót Złoty Lew na Festiwalu Filmów w Wenecji w 2003 roku), okrzyknięty został drugim Tarkowskim. Wygnanie udowadnia, że przydomek ten nie został mu przyznany przez przypadek i że w pełni na niego zasługuje. Świadczy o tym niewątpliwy sukces, jaki film odniósł na świecie: to przejmująca opowieść o samotności, braku zrozumienia i trudnych relacjach międzyludzkich. Akcja Wygnania toczy się na prowincji, której surowa przyroda jest niemym świadkiem tragicznych wydarzeń. Film przedstawia historię Aleksa (Konstantin Ławronienkodoskonale zagrana rola - nagroda główna za rolę męską MFF w Cannes 2007), który razemz rodziną (w roli żony fenomenalna Maria Bonevie) powraca w strony swojego dzieciństwa. Zamknięte w swojej samotności postacie odkrywają przed nami tajemnice własnych dusz. Film A. Zwiagincewa zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach. więcej »
Dodano: 17.03.2010

Ładunek 200

Ładunek 200

Jest rok 1984, totalitarne imperium dogorywa, u progu stoi już pierestrojka. Ideologie powoli upadają, obwieszczony zostaje koniec historii. Samoloty wojskowe z trumnami (tytułowymi ładunkami 200) nie omijają nawet tak małych miast jak Leninsk, w którym mieszka młoda dziewczyna - bohaterka filmu. Milicjant Żurow zakochuje się w dziewczynie, która jest córką sekretarza partyjnego. Po dyskotece dziewczyna przepada bez wieści. Tego samego wieczoru na peryferiach miasteczka zostaje popełnione okrutne morderstwo. Za winnego zostaje uznany gospodarz domu. Oba śledztwa prowadzone są przez kapitana milicji Żurowa... więcej »
Dodano: 17.03.2010

Cztery noce z Anną

Cztery noce z Anną

Jerzy Skolimowski przerwał trwające siedemnaście lat milczenie. Artysta, uznany za jedną z największych osobowości światowego kina, powrócił, opowiadając intymną historię miłosną. "Cztery noce z Anną" to film niezwykły. Miłość, o której mówi Skolimowski - mistrz niuansu i intymistyki - w swym najnowszym filmie, jest, a może raczej sprawia wrażenie, obsesyjnej i mrocznej. Paradoksalnie zaś okazuje się delikatna, czysta i drogocenna. Dzięki temu, że reżyser nie bał się zadać sobie i widzom trudnych pytań o naturę miłości, o współczesny świat, w którym emocjonalnie ludzie są od siebie coraz bardziej oddaleni, o to, gdzie leżą granice "normalnych" uczuć - film jest śmiały, odważny i na długo zapada w pamięć. Atmosfera jak z dusznego snu. W szpitalu w prowincjonalnym miasteczku pracuje pielęgniarka Anna (Kinga Preis) i zakochany w niej Leon (Artur Steranko). więcej »
Dodano: 17.03.2010

Magnolia

Magnolia

Jeden dzień z życia kilkorga zwykłych mieszkańców San Fernando Valley w Południowej Kalifornii. Umierający na raka starszy pan, jego dużo młodsza żona, genialny kilkunastoletni zwycięzca teleturniejów, policjant z problemami, telewizyjny showman, dziewczyna zagłuszająca specyficznym trybem życia poczucie pustki, kobieta ślepo zakochana w swoim mężu. Każde z nich boryka się ze swoimi rozterkami, dramatami, chwile tragiczne mieszają się z radosnymi. Losy bohaterów przeplatają się, dochodzi do spotkań, które oczyszczają i dają nadzieję na odnalezienie swojego miejsca w życiu. dodatki: menu główne, wybór scen więcej »
Dodano: 17.03.2010

Więzień Nienawiści

Więzień Nienawiści

Dla Dereka Vinyarda (Edward Norton), młodego przywódcy grupki skinheadów, nienawiść jest sposobem na życie. Razem z kumplami napada na sklepy imigrantów, niszcząc dorobek ich życia. Pewnego dnia posuwa się o krok dalej - zabija czarnoskórego chłopaka, który próbuje ukraść mu samochód. Trafia na trzy lata do więzienia. Razem z młodym murzynem zostaje przydzielony do pracy przy sortowaniu bielizny. Ma okazję obserwować zarówno zachowanie kolorowych więźniów, jak i swoich białych współbraci. Na skutek pewnych dramatycznych wydarzeń Derek zaczyna trochę inaczej patrzeć na świat. Nie jest już tak dumny z ogromnej swastyki wytatuowanej na piersi. Po wyjściu na wolność jest owacyjnie witany przez neonazistów oraz młodszego brata, Danny"ego (Edward Furlong), dla którego jest wielkim autorytetem. Okazuje się, że w międzyczasie nastolatek stał się jednym z najbardziej zagorzałych rasistów w mieście... więcej »
Dodano: 17.03.2010

Aleksander Newski (Aleksandr Niewskij)

Aleksander Newski (Aleksandr Niewskij)

Nagrody i wyróżnienia: 1939 - "Aleksander Newski" - Eisenstein otrzymuje za ten film Order Lenina 1878 - pośród 100 najlepszych filmów świata - konkurs krytyków) z całego świata Aleksander Newski to dzieło wpisane w klasykę światowego kina. Doborowa obsada, niesamowite dekoracje, ogromny rozmach przy realizacji - to tylko niektóre z atutów tego filmu. Fabułę oparto na autentycznych wydarzeniach z XIII wieku. Akcja filmu toczy się w XII-wiecznej Rosji, rozbitej na feudalne części. Mocno osłabiony najazdami tatarskimi kraj zostaje napadnięty przez Zakon Krzyżacki. Niemieccy rycerze grabią bezkarnie przygraniczne wioski, siejąc gwałt i spustoszenie. Kiedy wrogowie zbliżają się do bram Nowogrodu, przerażeni mieszkańcy zwracają się o pomoc do znanego z waleczności i bohaterstwa księcia Aleksandra Newskiego (porywająca kreacja Nikołaja Czerkasowa). Kulminacyjnym punktem akcji jest starcie zbrojne na powierzchni zamarzniętego jeziora, bitwa na Jeziorze Czudzkim - starcie plebejskich wojsk ruskich i zakutych w żelazo rycerzy niemieckich. Wojowie Aleksandra są znaczeni czernią strojów, oddziały niemieckie bielą krzyżackich płaszczy. Kontrastowe barwy czerni i bieli tak tu, jak iwcałym filmie obrazują konflikt podstawowych wartości - dobra i zła, czy też świata życia i świata śmierci. Symboliczny charakter ma też postać samego kniazia Aleksandra (znakomity Nikołaj Czerkasow), sprowadzona do kilku wyrazistych cech, budowana na kształt ludowego herosa. Staje się on nowym, laickim świętym, uosobieniem patriotyzmu i waleczności. Wspaniała opowieść Eisensteina o średniowiecznym bohaterze dała genialnemu twórcy możliwość zastosowania nowatorskich rozwiązań w dziedzinie obrazu i dźwięku. Pod względem formy Aleksander Newski jest dziełem wybitnym. Wielką urodą i wewnętrznym napięciem odznaczają się oparte na kontrastach zdjęcia, stale współpracującego z reżyserem, Eduarda Tisse. Montaż, w którym Eisenstein był mistrzem, oparty jest na zmiennym rytmie uzależnionym od dynamiki scen. Popisem montażowym na miarę Pancernika Potiomkina jest sekwencja bitwy na Jeziorze Czudzkim. Szczególnymi walorami odznacza się połączenie strony wizualnej zmuzyką wybitnego kompozytora Siergieja Prokofjewa, która w formie wielkiej kantaty nieustannie kontrapunktuje obraz… więcej »
Dodano: 17.03.2010

Kochanek lady Chatterley (Lady Chatterley)

Kochanek lady Chatterley (Lady Chatterley)

Constance spędza życie monotonnie w zamku Chatterley, zablokowana przez małżeństwo i poczucie obowiązku. Wiosną w sercu lasu Wragby zapoznaje Parkina, łowczego włości. Film opowiada ich historię. To opowieść o ich spotkaniu, trudnym procesie poznania, wydobyciu się z emocjonalnego marazmu przez nią oraz powrocie do życia przez niego. Wszak miłość to doświadczenie zmiany. więcej »
Dodano: 17.03.2010